• storybook

6.6 | Множення десяткового дробу на десятковий дрібМакс спустився до вітальні. На дивані лежала купа блискучих різнобарвних стрічок, у центрі якої, як хазяйновита миша, порпалася Марійка. Жовті, зелені, рожеві стрічки висіли у неї на плечах, звисали з колін. Єнот Сьомий накрутив на тулуб довгу червону стрічку і був схожий на новорічний подарунок. Він лежав на спині та крутив у лапах кінець стрічки.

— Це у нас бразильський карнавал готується?

Марійка відповіла не одразу: вона вимірювала лінійкою чергову стрічку. Потім підвела очі на брата:

— Ні, це хлопці з нашого класу їдуть на баскетбольні змагання, а дівчата виступатимуть під час матчу як група підтримки. Ми вже вивчили прикольний танок, і тепер кожна має зробити собі три помпони зі стрічок — два великих і один маленький, його закріпимо як шапочку.

Макс обережно сів на краєчок дивана:

— І як ти це хочеш робити?

— Розумієш, у мене є багато стрічок. Я хочу виміряти їх довжину, порізати на відрізки і зв’язати. Тільки щось я заплуталася... — розвела руками Марійка.

— Хіба тільки ти? — посміхнувся Макс і легенько потяг за кінець стрічки, що оперізувала Сьомого. Єнот перекинувся із спинки на бік, стрічка вислизнула з-під нього і залишилася у Макса в руках. — А що тут складного?

— Розумієш, два помпони, які в руках тримаємо, мають бути однакові й великі, а третій — наполовину менший. Я от міряю-міряю, і ніяк не наміряю. У кожному помпоні має бути по 12 стрічок — у двох довгі, а в одному — короткі, і всього в мене вийшло 7 метрів стрічок. А кожну стрічку…

— А кожну стрічку треба виміряти в сантиметрах, так?

— Напевно… Та хоч як, аби виміряти!

— Добре, дивись. Довгу стрічку рахуємо за одиницю, так?

— Так.

— Коротка стрічка має бути наполовину меншою від довгої, тобто — нуль цілих п’ять десятих, так?

— Половинка від одиниці — нуль цілих п’ять десятих. Звісно.

— Ха, звісно… Добре, що звісно. Яка завдовжки має бути стрічка з великого помпона?

— 20,5 сантиметра.

— Отже, довжину короткої стрічки можна взнати так — треба помножити 20,5 на 0,5.

— А поділити просто навпіл не легше? — засумнівалася мала.

— Ну, в результаті це те саме, але з десятковими дробами простіше помножити. Дивись — прибираємо коми та множимо…

— 205 на 5. Звісно. 1025.

— Так і є. Тепер. Скільки цифр було в нас після коми в 20,5 і 0,5?

— Там одна і там одна. Дві.

— Відраховуємо в числі 1025 дві цифри з хвоста і ставимо кому. Маємо…

— 10 цілих 25 сотих!

— А далі…

— А далі проста арифметика! В одному великому помпоні 12 стрічок по 20,5 сантиметра, в одному маленькому — 12 стрічок по 10,25 сантиметра. Мені треба два великі помпони по 12 стрічок, тобто на великі помпони мені треба 24 стрічки. Отже…

— Так, множ…

— Ні-ні, я сама! Множимо 24 на 20,5… Та-ак... 24 на 205, 4920… Ого! Кому після однієї цифри… Ага, нуль відокремили, отже, не його не пишемо… 492 сантиметри на великі помпони! Тепер маленький. 12 стрічок множимо на 10,25 сантиметра кожна… Ой-йой, таке число здоровезне вийшло, 12300… Дві цифри за-би-раємо… О, знову нулі, й обидва, добре, не пишемо… І виходить — 123 сантиметри на малий помпон! Тепер великі плюс малий — 492 плюс 123, і маю я 615 сантиметрів стрічок! Ура! Мені і вистачить, і знаю, як їх кроїти.

— Молодець!

— Ще б пак. Все ж просто, не бачиш?

— Я не бачу? — вирячив хлопець очі.

— Ну, як хочеш, можу тобі пояснити. Але пізніше, треба ті помпони доробити.

Мала висмикнула стрічку з єнотових лап і взялася за ножиці.


Запитання для перевірки розуміння теми:


1. Єнот Сьомий витяг на терасу синю стрічку, довжина якої у 5,5 раза більша, ніж довжина його хвоста. Відомо, що хвіст Сьомого завдовжки 20,75 сантиметра. Яка довжина синьої стрічки?

2. Роздивіться магазинний чек, у якому є товари на вагу. Зверніть увагу, як вираховується вартість товарів.

3. Поясніть важливість коми на прикладі англійського виразу Let’s eat grandma (з комою це означає “Нумо їсти, бабусю”, а без коми — “Нумо з'їмо бабусю”). Поясніть важливість місця коми для значення виразу “Стратити не можна, помилувати”.Створи свій власний пост про ситуації з твого життя або ідеї, які тобі прийшли на думку після ознайомлення з цією темою.

Ти можеш: 1) Написати історію; 2) Додати відео або малюнок своєї відповіді чи ідеї; 3) Комбінувати ці варіанти.


Для створення поста зареєструйся на сайті або зайди у свій акаунт, якщо вже є реєстрація. Після чого на початку розділу БЛОГ з'являється кнопка "Создать пост+".

73 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі