6.6 | Множення десяткового дробу на десятковий дріб

Макс спустився до вітальні. На дивані лежала купа блискучих різнобарвних стрічок, у центрі якої, як хазяйновита миша, порпалася Марійка. Жовті, зелені, рожеві стрічки висіли у неї на плечах, звисали з колін. Єнот Сьомий накрутив на тулуб довгу червону стрічку і був схожий на новорічний подарунок. Він лежав на спині та крутив у лапах кінець стрічки.
— Це у нас бразильський карнавал готується?
Марійка відповіла не одразу: вона вимірювала лінійкою чергову стрічку. Потім підвела очі на брата:
— Ні, це хлопці з нашого класу їдуть на баскетбольні змагання, а дівчата виступатимуть під час матчу як група підтримки. Ми вже вивчили прикольний танок, і тепер кожна має зробити собі три помпони зі стрічок — два великих і один маленький, його закріпимо як шапочку.
Макс обережно сів на краєчок дивана:
— І як ти це хочеш робити?
— Розумієш, у мене є багато стрічок. Я хочу виміряти їх довжину, порізати на відрізки і зв’язати. Тільки щось я заплуталася... — розвела руками Марійка.
— Хіба тільки ти? — посміхнувся Макс і легенько потяг за кінець стрічки, що оперізувала Сьомого. Єнот перекинувся із спинки на бік, стрічка вислизнула з-під нього і залишилася у Макса в руках. — А що тут складного?
— Розумієш, два помпони, які в руках тримаємо, мають бути однакові й великі, а третій — наполовину менший. Я от міряю-міряю, і ніяк не наміряю. У кожному помпоні має бути по 12 стрічок — у двох довгі, а в одному — короткі, і всього в мене вийшло 7 метрів стрічок. А кожну стрічку…
— А кожну стрічку треба виміряти в сантиметрах, так?
— Напевно… Та хоч як, аби виміряти!
— Добре, дивись. Довгу стрічку рахуємо за одиницю, так?
— Так.
— Коротка стрічка має бути наполовину меншою від довгої, тобто — нуль цілих п’ять десятих, так?
— Половинка від одиниці — нуль цілих п’ять десятих. Звісно.
— Ха, звісно… Добре, що звісно. Яка завдовжки має бути стрічка з великого помпона?
— 20,5 сантиметра.
— Отже, довжину короткої стрічки можна взнати так — треба помножити 20,5 на 0,5.
— А поділити просто навпіл не легше? — засумнівалася мала.
— Ну, в результаті це те саме, але з десятковими дробами простіше помножити. Дивись — прибираємо коми та множимо…
— 205 на 5. Звісно. 1025.
— Так і є. Тепер. Скільки цифр було в нас після коми в 20,5 і 0,5?
— Там одна і там одна. Дві.
— Відраховуємо в числі 1025 дві цифри з хвоста і ставимо кому. Маємо…
— 10 цілих 25 сотих!
— А далі…
— А далі проста арифметика! В одному великому помпоні 12 стрічок по 20,5 сантиметра, в одному маленькому — 12 стрічок по 10,25 сантиметра. Мені треба два великі помпони по 12 стрічок, тобто на великі помпони мені треба 24 стрічки. Отже…
— Так, множ…
— Ні-ні, я сама! Множимо 24 на 20,5… Та-ак... 24 на 205, 4920… Ого! Кому після однієї цифри… Ага, нуль відокремили, отже, не його не пишемо… 492 сантиметри на великі помпони! Тепер маленький. 12 стрічок множимо на 10,25 сантиметра кожна… Ой-йой, таке число здоровезне вийшло, 12300… Дві цифри за-би-раємо… О, знову нулі, й обидва, добре, не пишемо… І виходить — 123 сантиметри на малий помпон! Тепер великі плюс малий — 492 плюс 123, і маю я 615 сантиметрів стрічок! Ура! Мені і вистачить, і знаю, як їх кроїти.
— Молодець!
— Ще б пак. Все ж просто, не бачиш?
— Я не бачу? — вирячив хлопець очі.
— Ну, як хочеш, можу тобі пояснити. Але пізніше, треба ті помпони доробити.
Мала висмикнула стрічку з єнотових лап і взялася за ножиці.
Запитання для перевірки розуміння теми:
1. Єнот Сьомий витяг на терасу синю стрічку, довжина якої у 5,5 раза більша, ніж довжина його хвоста. Відомо, що хвіст Сьомого завдовжки 20,75 сантиметра. Яка довжина синьої стрічки?
2. Роздивіться магазинний чек, у якому є товари на вагу. Зверніть увагу, як вираховується вартість товарів.
3. Поясніть важливість коми на прикладі англійського виразу Let’s eat grandma (з комою це означає “Нумо їсти, бабусю”, а без коми — “Нумо з'їмо бабусю”). Поясніть важливість місця коми для значення виразу “Стратити не можна, помилувати”.
Створи свій власний пост про ситуації з твого життя або ідеї, які тобі прийшли на думку після ознайомлення з цією темою.
Ти можеш: 1) Написати історію; 2) Додати відео або малюнок своєї відповіді чи ідеї; 3) Комбінувати ці варіанти.
Для створення поста зареєструйся на сайті або зайди у свій акаунт, якщо вже є реєстрація. Після чого на початку розділу БЛОГ з'являється кнопка "Создать пост+".