6.5 | Множення десяткового дробу на натуральне число

— Що ж воно таке складне, га?!.. — Мишка сиділа за столом над книжкою і з напруження качала ногою. — Вага і склад продуктового набору залежить від пори року... Розмір порції страв має бути пропорційним віку дитини…
— Над чим мудруєш, Мишко? — Макс зайшов на кухню, налив склянку води.
— О, Максику! — підхопилась до нього Мишка. — Ти мій рятівник!
— Радий старатися, — всміхнувся той і сів біля сестри. — Що там у тебе?
— Ми збираємося в похід. Я взялася розрахувати, скільки продуктів нам потрібно. Думала, Дід допоможе! Він досвідчений мандрівник! А Дід відмахнувся! Типу ось тобі книжка, читай, рахуй!..
— Стоп-стоп-стоп, а тепер спочатку. Хто йде в похід?
— Наш клас.
— Скільки людей?
— 26 дітей, вчителька і фізрук.
— Надовго?
— На вихідні, на 2 дні.
— Із ночівлею?
— Так. У перший день після сніданку ми збираємося біля школи, пішки вирушаємо до лісу, біля озера обідаємо, купаємося, потім іще йдемо — до каньйону, ставимо намети для ночівлі, вечеряємо, а зранку...
— Так, добре. Загалом зрозуміло. А що ж за книжку Дід видав?
— Якийсь «Довідник туриста». Наче непогана. Ось тут таблиця… Розкладка продуктів на похід вихідного дня для групи з 6 дорослих і 4 дітей. Написано, скільки продуктів на кого потрібно… тільки цифри якісь незрозумілі… 3,5 грама чаю на людину на сніданок… 50,7 грама вівсянки на одного… Халви і цукру по 20,5 грама… Що за маячня?!
— Це не маячня. Це десяткові дроби. Пам’ятаєш, що таке дріб?
— Це число, більше за нуль і менше за одиницю.
— Молодець. Дивись, у книжці радять дітям мати при собі 0,5 літра води, аби вгамовувати спрагу по ходу, 0,5 — це скільки?
— Півлітра.
— Супер. Тут те саме. 3,5 грама чаю — це…
— Три з половиною грами?
— Так. Тепер множимо на кількість людей…
— Як?! Там же кома!
— Не панікуй, все просто. Уяви, що коми немає, множ, як звичайні натуральні числа: 35 на 28, буде 980, а тепер повертаємо кому. Скільки цифр у нас стоїть після коми?
— Одна цифра.
— Так, тепер у відповіді відокрем комою стільки цифр, скільки їх має дріб після коми.
— А нуль можна відокремити?
— Можна. Тільки якщо в тебе нуль після коми - писати його не обов’язково.
— Ага… 98?
— Вірно, 98 грамів. Тобто стограмової пачки чаю вистачить, аби напоїти вас усіх чайком після сніданку.
— Максе, кла-а-ас! — протягла мала і блимнула щасливими очима. — А вівсяночка? Вівсяночки по 50,7 грама на кожного… Тож 507 на 28 буде 14196. А скільки цифр після коми? Одна цифра після коми. Тож ставимо кому ззаду після 6. Буде 1419,6 грама.
— Молодець, Мишенятко. Майже півтора кіло вівсянки на усю вашу компанію, плюс халва, плюс печиво, плюс чай — чудовий сніданок у вас буде!
— Ага! Сніданок у нас буде один, а от обіди два, вечері — так само дві, і там зовсім інші продукти…
— Ти далі як — сама впораєшся, чи допомогти?
— Максику, ти… просто поруч посидь. Так я вдвічі швидше сама впораюсь!
Запитання для перевірки розуміння теми:
1. Дроби використовуються для порівняння одиниць довжини. В англійській системі числення 1 дюйм — дванадцята частина 1 фута, або 2,54 см.
Довжина письмового стола, за яким робить уроки Стів з Англії — 47 дюймів. А скільки це сантиметрів? І чий стіл довший — твій чи його?
2. Чи схоже множення натуральних чисел і десяткових дробів?
3. Можливо, вам ніколи не спадало на думку, але на сон ми витрачаємо третину життя! Скільки це годин на добу? Скільки годин на сон витрачаєте на тиждень ви? А на місяць? Як гадаєте, стільки сну — це мало чи занадто? Якби можна було витратити весь цей час або хоча б його частину на якусь іншу справу, ви як — погодилися б чи залишили, як є? (А якщо не секрет, яка б це була справа?)
Створи свій власний пост про ситуації з твого життя або ідеї, які тобі прийшли на думку після ознайомлення з цією темою.
Ти можеш: 1) Написати історію; 2) Додати відео або малюнок своєї відповіді чи ідеї; 3) Комбінувати ці варіанти.
Для створення поста зареєструйся на сайті або зайди у свій акаунт, якщо вже є реєстрація. Після чого на початку розділу БЛОГ з'являється кнопка "Создать пост+".